E-Spor NedirE-Spor Nedir?


    Malumunuz teknoloji hayatımızın heryerinde mevcut, haliyle herhangi bir gelişme spor da olmak üzere çoğu alanı etkiliyor. İşte bu gelişmeler sayesinde ortaya elektronik spor çıkar. Peki elektronik spor nedir?  Diğer sporlara oranla ekipman bakımından daha az finansal kaynak gerekten elektronik spor bireyin fiziksel vezihinsel becerilerini sanal veya bilgisayar ortamında test eden spor dalıdır.

E-Spor'un Tarihçesi

   Sanılanın aksine E-Spor'un dünyada ortaya çıkışı 70-80ler olarak kabul edilip 80-90'larda ülkemize gelen E-Spor'u oluşturan en büyük faktörlerden biri atari salonlarında yapılan turnuvalardır elbette.

Dünyada E-Spor

Dünya tarihinde E-Spor'un öncüsü olarak başta Güney Kore gelmektedir. En büyük E-Spor camialarından birine sahip kendileri. Ayrıca dünyada büyük ilgi gören oyunlar arasında başlıca ''LoL, Dota2, Hearthstone, Counter Strike, Hots'' gelmektedir.

Türkiye'de E-Spor

Gerçek anlamda geçtiğimiz şu 4-5 yıl içerisinde Riot Games'in katkılarıyla ülkemizde E-Spor oldukça gelişti. Tabiki bunda Beşiktaş'ın E-Spor takımı kurması büyük bir etken oynadı. Kendileri bu hamleyle ayrıca Fenerbahçe E-Spor kulübünün kurulmasına da yardımcı olmuş oldu.


2 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.